burned cigarettes on the ground


Palenie cygara to nie tylko wiedza na temat zwyczajów i rytuałów. Do zrozumienia na czym polega cały proces niezbędna jest znajomość budowy cygara. Bez niej ciężko będzie zrozumieć niektóre procesy, które zachodzą podczas samego palenia. Poniżej przedstawiamy zatem schematyczny rysunek obrazujący budowę wewnętrzną cygara.  Materiałem jest oczywiście wyłącznie tytoń najwyższej jakości, w postaci całych liści odpowiednio przycinanych podczas zwijania.

Budowa wewnętrzna cygara

W cygarze wyróżniamy trzy zasadnicze elementy:

1. Filler (wkładka) – są to wewnętrzne liście najczęściej z kilku rodzajów tytoniu, mające największy wpływ na smak cygara. W cygarach ręcznie zwijanych klasy premium używa się wyłącznie całych liści, w odróżnieniu od cygar maszynowych, gdzie bardzo często używa się pociętego lub rozdrobnionego tytoniu. Dzięki całym liściom uzyskujemy kilka ważnych cech, które wyróżniają cygaro najwyższej jakości – po pierwsze doskonały ciąg nawet w przypadku dużych formatów. Równoległy układ liści zapewnia dobry przepływ powietrza przez cygaro. Po drugie użycie całych liści gwarantuje trwały popiół, który utrzymuje się długo podczas palenia. Cygaro ma także zwartą strukturę i jest odporne na odkształcenia.

2. Binder (zawijacz) – długie fragmenty liści mające na celu utrzymanie i zachowanie odpowiedniego kształtu wkładki. Nie mają one największego znaczenia dla smaku, są jednak kluczowe dla kształtu i stabilności cygara.

3. Wrapper (pokrywa) – najważniejsza część cygara, mająca największy wpływ na jego wygląd. Na wrapper używa się specjalnie hodowanych i selekcjonowanych liści. Nie mogą mieć przebarwień, plam i zbyt grubych nerwów. Wrapper jest kluczowy dla wyglądu cygara i ma stosunkowo duży wpływ na jego smak. Utrzymuje on również cygaro, a wieńczący go kapturek zapobiega rozwijaniu liści.

Rate this post