man smoking cigarette


Może to być gorzka prawda dla palaczy. Ale ich palenie może być przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych najbliższych. Dzieci są pierwszymi ofiarami palenia tytoniu. W Polsce każdego roku rodzi się ponad 100 tys. dzieci, które podczas pierwszych 9-ciu miesięcy istnienia, wraz z palącą matką w ciąży, eksponowane są na setki, niszczących zdrowie, związków chemicznych zawartych w dymie tytoniowym. Wszystkie te dzieci wolniej rosną w łonie matki, rodzą się niedorozwinięte (przeciętnie niższa masa urodzeniowa o 200-400g), są znacznie gorzej przygotowane do samodzielnego życia.

Mają mniejszą szansę na normalne, zdrowe życie. 60% małych dzieci w Polsce jest zmuszonych przez obu czy jednego z rodziców do biernego palenia. Badania naukowe, także w Polsce, jednoznacznie wskazują na znacznie wyższe u tych dzieci, przyczynowo związane z biernym paleniem, zgony nagłe noworodków, astmę, schorzenia układu oddechowego czy ucha środkowego. W Polsce wymuszone bierne palenie od momentu poczęcia do 4 roku życia jest największym zagrożeniem dla zdrowia dzieci.

Dym tytoniowy jest najczęstszym źródłem substancji uczulających w naszym otoczeniu. Wymuszony kontakt z dymem tytoniowym może prowadzić nie tylko do łzawienia oczu, alergii, kaszlu i napadów astmy oskrzelowej, ale również do wielu innych poważnych chorób. Żony palących mężów chorują dwukrotnie częściej na raka płuca niż partnerki mężczyzn niepalących. Badania naukowe wskazują także na przyczynowy związek wymuszonego, biernego palenia z zawałem serca.

Przy tym palacz wydaje się być mniej atrakcyjny zarówno towarzysko, jak i seksualnie. Wiele osób uważa, że dym tytoniowy śmierdzi i nie chce być zmuszonym do kontaktu z charakterystycznym zapachem unoszącego się z ust czy ubrania palacza. Prof. Kazimierz Imieliński, wybitny polski seksuolog, twierdzi, że coraz więcej pań nie może się zdecydować na przyjaźń z mężczyzną z tego powodu, że on pali i po prostu śmierdzi dymem tytoniowym. Są też badania naukowe, dokumentujące, iż palacze mogą być mniej sprawni seksualnie. Znacznie częściej dotyka ich impotencja. Znacznie częściej dotyka ich impotencja

Rate this post