burning cigarette on black background


Poznaliśmy już budowę cygara, więc łatwiej będzie zrozumieć kolejne kroki prowadzące do zapalenia cygara. Cygaro ręcznie zwijane jest zakończone kapturkiem, wieńczącym głowę cygara – tym między innymi różni się cygaro ręcznie zwijane od cygara mechanicznego. Kapturek ma przede wszystkim zapobiegać rozwijaniu wrappera, ale jednocześnie zamyka część, którą podczas palenia wsadza się do ust. Aby zapewnić swobodny przepływ powietrza przez cygaro należy w kapturku wykonać otwór.

Wyrzynarka do cygar

Do obcinania cygar służy szereg akcesoriów, których podstawowym zadaniem jest wykonanie idealnego otworu w główce cygara. Do najprostszych należą wyrzynarki, które wciska się w kapturek. Dzięki temu w główce cygara powstaje owalny otwór umożliwiający swobodny przepływ powietrza. Jeśli wykonany otwór jest zbyt mały można zrobić dwa otwory obok siebie, tworzące kształtem cyfrę 8. Takie rozwiązanie stosuje się przy cygarach większego kalibru, z na tyle dużą głową, aby zmieściły się na niej dwa nacięcia. Pomimo, że ten sposób otwierania cygara jest dość  łatwy i nie wymaga skomplikowanych narzędzi, to wielu aficionados preferuje obcięcie główki cygara, stosując do tego celu specjalne narzędzia.

Obcinarka do cygar

Do najpopularniejszych należą obcinarki do cygar, zwane też czasami gilotynami do cygar. Najczęściej spotykane są podobne do tej przedstawionej na zdjęciu – wyposażone w dwa półkoliste ostrza, zapewniające gładkie i precyzyjne obcięcie cygara. Spotyka się również obcinarki jednoostrzowe z ostrzem przypominającym to stosowane w „normalnej” gilotynie. Cięcie wykonywane obcinarką wymaga pewnej wprawy, ale po paru próbach każdy może posługiwać się tym nieskomplikowanym narzędziem. Ważne przy tym jest miejsce, w którym cygaro jest obcinane. W przypadku cygar o kształcie zaokrąglonym należy obciąć ok. 3mm główki cygara. W przypadku kształtu spiczastego (format torpedo) obcina się trochę więcej – ok. 5mm. Po wykonaniu cięcia warto sprawdzić czy powstały otwór zapewni swobodny przepływ powietrza.

Nożyczki do cygar

Podobną funkcję jak opisane przed chwilą obcinarki pełnią nożyczki do cygar. Wyposażone w dwa półkoliste ostrza służą do obcinania końcówki cygara. Z mniej popularnych akcesoriów spotyka się nożyki lub urządzenia wielofunkcyjne – takie jak popielnice z gilotynką lub zapalniczki z wyrzynarką.

Niezależnie jakiego narzędzia używamy należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach. Przede wszystkim wykonany otwór ma zapewnić właściwy ciąg, czyli powinien mieć wystarczająco dużą średnicę. Po drugie – nie może spowodować rozwinięcia wrappera. Dlatego nie powinien być wykonywany zbyt daleko od szczytu głowy cygara. Z tego powodu nie należy również stosować metod typu zdjęcie samego kapturka ani używać niewłaściwych narzędzi. Warto również podkreślić, że odgryzanie końcówki cygara zębami lub wykonywanie otworu szpikulcem lub innym nieprzeznaczonym do tego celu narzędziem jest uważane za wysoce niewłaściwe, a dodatkowo może uszkodzić cygaro.

Rate this post